jún 23, 2017

Výnimočný KOŠICKÝ 10 DUKÁT už v obehu

Včera (22.6.2017) sa v Košiciach uskutočnila oficiálna prezentácia košickej NOVINKY – 10 dukátu za účasti svetoznámeho medailéra a autora mincí B. Ronai z Kremnice.

KOŠICKÝ 10 DUKÁT je vyrazený v počte 2000 kusov, z ktorých 500 ks je určených pre zberateľov. V strede dukátu je trojuholník z niklu, okraje sú z mosadze. Na averze 10 dukátu je uvedená nominálna hodnota a na reverze je zobrazený portrét hlavy Nepoškvrnenej Panny Márie zo sochy Immaculaty.

Každý 10 dukát je originálny a jedinečný. Pri razení v mincovni dochádzalo k rotácii dukátu a to ovplyvňovalo zmenu polohy absolútne unikátneho stredového trojuholníka, ktorý je stále v inej pozícii. Z dôvodu tejto náročnosti a potreby vysporiadanie sa s touto výnimočnou situáciou, mi príprava 10-dukátu zabrala najviac času zo všetkých dukátov, ktoré som doteraz robil. Skoro dva mesiace, kým som sadopracoval k finálnemu sadrovému odliatku,“ uviedol medailér a autor 10-dukátu Branislav Rónai.

Projekt KOŠICKÝ DUKÁT funguje v Košiciach už dva roky a za ten čas si získal tisícky priaznivcov. Dukáty akceptuje okolo 30 prevádzok, ako sú reštaurácie, bary, kaviarne, hotely ale aj drobní remeselníci a živnostníci. Doteraz boli vydané dukáty v nominálnej hodnote 1, 2, 5 a 50 a novinkou je v Európe unikátny bimetalový 10-dukát s trojuholníkom v strede.

„Košické dukáty môžu členovia/darcovia nášho združenia KOŠICKÝ DUKÁT na výmenu tovarov a služieb získať v kurze 1:1 k euru pri počte nad 10 kusovpo objednaní cez web www.kosickydukat.sk poštou alebo prevziať aj osobne v Mestskom informačnom centre v Košiciach pri Dóme Sv. Alžbety.

Zberateľský 10 dukát v špeciálnom 8-stránkovom knihovom obale je možnési objednať a kúpiť aj cez eshop http://oleole.sk/produkt/zberatelsky-kosicky-10-dukat/,“ uviedol Gürtler – zakladateľ projektu KOŠICKÝ DUKÁT.

Každý 10 dukát je originálny a jedinečný. Pri razení v mincovni dochádzalo k rotácii dukátu a to ovplyvňovalo zmenu polohy absolútne unikátneho stredového trojuholníka, ktorý je vždy v trochu inej polohe – Absolútny svetový unikát.

Please Post Your Comments

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *